ÇİPLİ YENİ KİMLİK KARTLARI 02 OCAK 2017 TARİHİ İTİBARİYLE TÜM TÜRKİYE’DE DAĞITILMAYA BAŞLANDI.

Yeni Kimlik kartları ilk olarak 14 Mart 2016 tarihinde Kırıkkale ilinde dağıtılmıştı. Uygulama başarılı olunca Türkiye’nin tüm bölgelerinde dağıtılarak yaygınlaştırılacak.

Nüfus cüzdanları yerine yeni kimlik kartlarının dağıtılması konusunda nihayet “Resmi Bir Açıklama” geldi. Başbakanımız Binali YILDIRIM, 02.09.2016 tarihinde yapmış olduğu açıklama ile 2017 yılı itibariyle yeni kimlik dağıtımına başlanacağını duyurmuştu. 2017 itibariyle yeni kimlikler Türkiye genelinde dağıtılmaya başlanmıştır.

T.C. Kimlik Kartı’nın Özellikleri Nelerdir?

 • Yeni Kimlik kartlarında kişiye ait bilgiler çipler üzerinde güvenli bir biçimde saklı tutulabiliyor. Bu güvenlik sayesinde yetkisiz hiç kimse kartta bulunan bilgilere erişemez. Veriler üzerinde hiçbir oynama da bulunamaz.
 • T.C. Kimlik Kartlarının kopya edilmesi mümkün değildir. Dolayısı ile Nüfus Cüzdanlarının kolay taklit edilmesinden meydana gelen mağduriyetlerin önüne geçilecektir.
  Bu kartların kullanım ömrü 10 senedir.
 • Nüfus Cüzdanlarının boyutlarından farklı olarak yeni kartlar banka kartı boyutlarında üretilmiştir.
 • Mavi rengin erkeği, pembe rengin kadını simgelediği renk ayrımı ortadan kalmış, tüm kartlarda turkuaz rengi kullanılmıştır.
 • Vizesiz seyahat anlaşması olan ülkeler için pasaportsuz yolculuk imkanı tanımaktadır.
 • Uluslararası bir standarda uygun üretilen bu kartlar ICAO 9303, ISO/IEC 7810, ISO/IEC 7816 ve ISO/IEC 14443-A standartlarını desteklemektedir.
 • Milli yonga ve milli iletişim sistemlerine sahip olduğundan artık daha da güvenlidir.
  Çeşitli nüfus bilgileri nüfus cüzdanlarında olduğu gibi kartın ön ve arka yüzünde yer almaktadır. Ancak çipler içinde gizli tutulan bir çok biyometrik bilgi mevcuttur.
 • Akıllı kart şeklinde tasarlanmıştır. PIN ve Kriptografik anahtarlar, kartta bulunan elektronik verilerin emniyetini sağlar.

Çipli Kimlik Evrak-Belge ne gerekli vardır?

 1. Bir adet fotoğraf istenecektir.
  Fotoğrafın şahsın son halini göstermesi gerekir. Bunun için son altı ay içinde çekilmiş bir resminin olması ve biyometrik fotoğraf olması gereklidir.

 

T.C. Kimlik Kartları için başvurular nereye yapılacaktır? 

Kimlik başvuruları İlçe Nüfus Müdürlüklerine yapılacaktır. Ancak yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız konsolosluklara müracaat edecektir.

Yeni Kimlik Kartı Başvurusunu Kimler Yapacaktır? 

Yeni kimlik kartını çıkarmak isteyenlerin müracaat etmesi için en az on beş yaşına gelmiş olması gerekir.

İnternetten Kimlik Randevu Nasıl Alınır?

İnternetten randevu almak için aşağıda linkini verdiğimiz Nüfus Genel Müdürlüğünün sitesini ziyaret etmek zorundasınız.Öncelikle Kırmızı renkli olan “Randevu Al” seçeneğini tıklayınız.

RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Yeni kimlik Çipli Ücretli ne kadar?

 1. KİMLİK YENİLEME: 16 TL
 2. KİMLİK KAYIP: 32 TL
 3. Bebek Nüfus Ücretsiz

Kaynak: Çipli T.C Kimlik nvi

Çipli Kimlik Fotograf Gösterisi

 

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin