İLK BİLGİSAYAR ENIAC anlattım.

Vİdeo Konu: İlk Bilgisayar nedir? (ENIAC) biliyor muydunuz?

Dünyadaki ilk bilgisayar Eniac (Electrical Numerical Integrator And Computer) 1946 yılında ABD ‘de bilimadamları tarafından icat edilmiştir.

video izleyebilirsiniz.

video içerik düzenleme nelerdir?

1.Kalan geri zaman
2.Logo hareket
3.TV Haber
4.Altbaslık
5.ilk bilgisyar enıac galeri
6. enıac eski kısa film
7.izlediğiniz için teşekkür ederim

video süresi : 10 dk

kolay gelsin….

paylaşıyoruz.

iyi izlemeler…..

Artık İlk Bilgisyarı kim icat etti? neden?
ilk Elektrik neresi? ki ne getir? Allah’tan bahsetmiyor?

ne sebebi ??????????????????????????

Allah aklıma geldiniz hatırlanıyoruz!

Günümüzde Bilgisayar Teknolojisi yenilik fazla (bilgisayar, telefon tablet ve programlar teknolojiler vs )
dünya 1 triyonlar fazla gibi

Allah’a Şükür gerekir!!!!!!!!!

*Şükür; verilen nimetleri yerli yerinde kullanmak ( Teknoloji yenilik vs )

uyarı!

İLK BİLGİSAYAR

ENIAC (İngilizce: Electronic Numerical Integrator And Computer Türkçe: Elektronik sayısal entegreli hesaplayıcı), elektrikle çalışan ve elektronik veri işleme kapasitesine sahip ilkbilgisayar. II. Dünya Savaşı esnasında ABD’li bilimadamları tarafından inşa edilen ENIAC ilk çıkan bilgisayardı ENIAC, yaklaşık 167 m² bir alana sığıyordu ve ağırlığı 30 tondu.

Tarihçe

Bu ilk bilgisayarın siparişi, 1941 yılında Amerika’nın II. Dünya Savaşı’na katılmasıyla birlikte ordu tarafından gizli olarak Pennsylvania Üniversitesi’ne ait elektrik mühendisliği okuluMoore School of Electrical Engineering’e verildi. Amaç daha az isabet hatalı uzun menzilli top ve füzelerin hesaplamalarında kullanılmasıydı.

Bilim adamları John Mauchly ve Presper Eckert tarafından yaklaşık 4 yılda imal edildi. Yaklaşık maliyeti 500.000 dolar idi. ENIAC ilk deneme çalışmasına 1945 yılında başladı. Gerçek anlamda çalışabilmesi ise 1947 yılını buldu. Ancak 2 Eylül 1945’te Japonya’nın teslim olmasıyla savaş sona ermişti ve böyle bir makine için ihtiyaç da kalmamıştı. ENIAC 1947 yılında basına tanıtıldı.

Savaş sonrası

Savaşın ardından ENIAC ağırlıklı olarak hava tahminlerinde, atom enerjisi hesaplamalarında, kozmik ışın çalışmalarında, termal tetikleme, rastgele sayı bulunmasında, rüzgar tüneli dizaynında ve diğer bilimsel araştırmalarda kullanıldı. 1951 yılına gelindiğinde ise, endüstriyel amaçlı olarak kullanılmaya başlandı.

ENIAC’ın parçaları şu anda Washington’da ki Amerikan Ulusal Müzesinde sergilenmektedir…

Programlama

ENIAC, 6 bayan operatör tarafından programlanıyordu. Programla yöntemi ise elle takılıp çıkarılan fişler, kablolar ve kumanda edilen düğmelerdi.

ENIAC, tam 8 yıl boyunca (1947-1955) hizmet verdi. Ancak çalışma masrafları kendisinden sonra geliştirilen çocukları, EDVAC ve ORDVAC’dan fazla olmaya başlayınca, 2 Ekim1955 yılında saat 11:45’de elektrik bağlantıları kesildi. Böylece dünyanın ilk elektronik bilgisayarı görevini tamamlamış olarak tarihteki yerini aldı.

ilk bilgisayar galerisi tıklayın.

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin