Computer Programming < İngilizce

Bilgisayar Programcılığ

Bilgisayar yazılımcılığı, sözdizimi ve anlamı tanımlanmış bir kurallar bütününü yani bir yazılımlama dilini kullanarak ve bu şekilde sonlu sayıda komutu dizelgeleyerek donanımına belli bir işi yaptırmaktır.

TANIM

Değişik konularda ve çok miktardaki bilgiyi, bilgisayar ortamında hızlı ve sistematik bir biçimde çözümlemek ve değerlendirebilmek amacı ile program yazan kişidir.

GÖREVLER

 • Bilgilerin bilgisayarda amaca uygun olarak sistematik bir biçimde kullanımını sağlayacak bilgisayar programları yazar,
 •  Pek çok bilgisayar programlama dilini bilir ve elindeki bilgilerin niteliğine en uygun olan programlama dilini seçer ve programı bu dilde yazar,
 • Programlama dillerinin yazımında kullanılan kodlamaları yapar ve uygular,
 •  Yazdığı programı test eder,
 • Sistem analistinin verdiği formları,
 • Bilgisayarın kullanım diline kodlar.
 • Mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürütür.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 • Bilgisayar (macintosh, PC vs.),
 • Disket,
 • disk,
 • Printer,
 • scanner,
 • klavye gibi araç-gereç ve malzemeler.
 • Programlama dilleri

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 • Bilgisayar programcısı olmak isteyenlerin;
 • Sistemli düşünme gücüne sahip,
 • Matematikle ilgili ve bu konuda başarılı,
 •  Kendini yenileyebilen araştırmacı,
 • Bir konuda verilerin çözümlenmesi için yapılması gereken işlemleri kavrayıp bunu bilgisayar diline aktarabilen,
 • Sabırlı ve dikkatli kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Bilgisayar programcıları büro ortamında çalışırlar ve birinci derecede verilerle uğraşırlar, iş oturarak yürütülür, ortam genellikle sessizdir. Bilgisayar programcısı çalışırken diğer meslektaşlarıyla ve iş sahipleriyle etkileşim halindedir.

PROGRAMIN BULUNDUĞU ÜNİVERSİTELER

Mesleğin eğitimi, aşağıda belirtilen üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Bilgisayar Programcılığı” bölümünde verilmektedir.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Taban Puanları

tıklayınız.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER

Yabancı Dil (İngilizce), Matematik,

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 • Bilgisayar Programlamacılığı ön lisans programına girebilmek için,
 • Lise veya dengi okul mezunu olmak,Meslek liselerinin; Bilgi İşlem, Bilgisayar, Bilgisayar Donanım, Bilgisayar İşletimi/ Bilgisayar İşletimi Teknisyenliği, Bilgisayar Proğramcılığı, Bilgisayar Yazılım, Bilişim Teknolojileri bölümlerinden mezun olanlar üniversitelerin “Bilgisayar Programcılığı” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler.
 • Ortaöğretim Başarı Puanları, okul türleri, METEB\’leri ve mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde yerleştirilebilirler Meslek liselerin diğer alanlarından veya genel liselerden mezun olanlar/olacaklar kişilerin ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girmeleri ve yeterli “YGS-1” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 • Eğitim süresi 2 yıldır.
 • Eğitimin ilk yıllarında: Genel Matematik, Programlama Dilleri, Teknik Resim, İstatistik ve Muhasebe gibi temel dersler verilmektedir. Daha sonraki yıllarda ise: ileri düzeyde programlama, data yapıları ve algoritmalar, sistem analizi, modern mantık ve mikro işlemleri, nümerik analiz, yöneylem araştırması, iletişim sistemleri ve bitirme tezi olmak üzere meslekle ilgili uygulamaya dönük program yürütülmektedir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE – DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Bilgisayar Programcılığı” ön lisans diploması ve “Bilgisayar Programcısı” unvanı verilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bilgisayar Programcılığı eğitiminden sonra, kişilerin iş bulma olanakları geniştir. Hemen hemen tüm kamu kuruluşları, bankalar ile özel sektöre ait işyerlerinde çalışabilirler. Bilgisayarın her alanda yaygınlaşması, bu meslekteki elemanların iş bulmalarını kolaylaştırmakta ve aranan eleman olma özelliklerini daha uzun bir süre koruyacaklarını göstermektedir. Bu mesleği hem kadınlar hem de erkekler tercih etmektedirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE

Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak, koşulları uyan öğrencilerin Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu\’nca verilen krediden yararlanması mümkündür. Ayrıca başarılı öğrenciler burs alabilmektedir.

EĞİTİM SONRASI

Eğitim sonrası kazançta kişinin çalıştığı işletmeye, tecrübesine ve çalışma süresine göre ücret değişikliği söz konusudur. Genelde asgari ücretten başlayıp, asgari ücretin 3-4 katına kadar çıkabilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

Bilgisayar Programcılığı ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde “Bilgi Teknolojileri, Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar- Enformatik, Fizik, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Matematik-Bilgisayar, Kontrol Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Uzay Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar, Enformasyon Teknolojileri” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

Sistem Analisti, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni.

YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

Meslek elemanları, Üniversiteler, Yüksek Öğretim Programları ve Meslekler Rehberi (Prof. Dr. Yıldız Kuzgun) 2000, 2010 Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Kılavuzu, ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu -2009, Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2010 Kılavuzu,

BURS, ÜCRET VE KREDİ DURUMU

Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak, koşulları uyan öğrencilerin Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca verilen krediden yararlanması mümkündür. Ayrıca başarılı öğrenciler burs alabilmektedir.

Eğitim sonrası kazançta kişinin çalıştığı işletmeye, tecrübesine ve çalışma süresine göre ücret değişikliği söz konusudur. Genelde asgari ücretten başlayıp, asgari ücretin 10 katına kadar çıkabilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

www.iskur.gov.tr

http://www.kariyer.net/

https://www.eleman.net/

http://www.yenibiris.com/

https://www.secretcv.com/

http://www.elemanonline.com.tr/

Google arama (İş ilan)  diye takip edersiniz

iş bulursunuz Allah kolay versin hayırlısı

Cevap ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin